Intencje mszalne

Po co zamawiać Mszę świętą?

W Kościele istnieje bardzo wielka różnorodność nabożeństw i modlitw. Każde z nich ustępuje jednak co do wartości Mszy świętej. W Eucharystii bowiem uobecnia się jedyna ofiara Chrystusa - Jezus umiera za nas, spłacając dług naszych grzechów, i przywraca nam nowe życie. Jest to więc źródło, z którego wypływają wszystkie łaski.

Ofiarowanie Mszy świętej w jakiejś intencji to bez wątpienia największy dar duchowy, jakim możemy kogokolwiek obdarzyć.

Za kogo i o co można się modlić zamawiając intencję mszalną?

Ofiara Chrystusa dotyka każdego człowieka.

  • Intencją mszalną można więc objąć żywych: naszych bliskich, przyjaciół, kapłanów, z okazji urodzin, imienin, jubileuszy czy ważnych wydarzeń w życiu małżeńskim i rodzinnym…

  • Możemy się także modlić za naszych zmarłych, aby osiągnęli chwałę nieba.

  • Możemy się modlić także w intencjach ogólnych: za Kościół, o powołania, za Ojczyznę, o pokój, o rozwój wiary, za wszystkie rodziny…

  • Intencją mszalną można również Bogu podziękować: za otrzymane łaski, za pomoc w realizacji swojego życia…

Jak zamówić intencję mszalną?

Intencje mszalne można zamawiać w kancelarii, czynnej w środy w godzinach 15.00-16.30 oraz w zakrystii przed i po każdej Mszy świętej.

Msza Święta Gregoriańska – o co chodzi!

Msza św. Gregoriańska, to tzw. gregorianka, czyli 30 mszy odprawianych w intencji jednej osoby zmarłej w ciągu 30 kolejnych dni w trybie ciągłym (niekoniecznie przez jednego kapłana).

Nazwa ma związek z papieżem Grzegorzem I Wielkim, który polecił odprawiać przez 30 dni msze za zmarłego mnicha. Praktyka mszy gregoriańskich rozwinęła się w VIII w. i towarzyszyło jej przekonanie o szczególnej ich skuteczności dla zmarłych pozostających w czyśćcu. W 1884 r. Kongregacja Odpustów wyjaśniła, iż zaufanie wiernych do mszy gregoriańskich jako szczególnie skutecznych dla uwolnienia zmarłego od kary czyśćca należy uważać za rozumne i zgodne z wiarą.